Jak už jsme informovali, blíží se vydání nových desek DER WEG EINER FREIHEIT a VULTURE INDUSTRIES. První vychází koncem srpna a Norové vydají desku 22. září. Včera došlo ke zveřejnění ukázek obou "koní" stáje Season of Mist, můžete je vyslechnout na přiložených odkazech.
25/07/17
23/07/17
Vulture Industries
Grupa kolem Bjørnara Erevika Nilsena vypustí čtvrtou řadovku pod názvem "Stranger Times". Datum vydání stanoveno na 22. září, a protože jsou VULTURE INDUSTRIES
pod křídly Season of Mist, krom CD bude k dispozici i vinyl.
Souběžně s vydáním desky kapela vyráží na turné k její propagaci. Pro českého fanouška bude zajímavé datum 26.11.2017, kdy VI vystoupí na adrese Divadlo pod lampou, Plzeň, kde celou šňůru ukončí. Doplní je domácí Panychida a pravděpodobně ještě jedno jméno z české scény. Kdo nezažil, neuvěří, takže rozhodně doražte.
Malokarpatan
Slovenští MALOKARPATAN vydají dva roky po debutovém albu "Stridžie dni" následovníka, který se bude pyšnit nejen hrdým názvem "Nordkarpatenland", ale zcela jistě i velmi dlouhými poetickými názvy skladeb, jak je patrno z ukázky na soundcloudu. Album je naplánováno na předvečer svátku všech svatých a vypustí jej Invictus Productions.
Arckanum
V pořadí již desáté plnohodnotné album se chystá v závěru září vrhnout do víru zvráceného světa Shamaatae. Deska ponese název „Den Förstfödde“ - "Prvorození". Zatím byl zveřejněn přebal alba a vydavatel, němečtí Folter records.
04/07/17
Sun of the Sleepless - To the Elements
Prophecy Productions vypustí do světa novinku SUN OF THE SLEEPLESS s názvem "To the Elements". Jedná se o black metalový projekt Schwadorfa z Empyrium, který ožívá po patnácti letech. 21.července společně vychází také retrospektiva "Shadows of the Past". Obě desky lze předobjednat už nyní na stránkách Prophecy Productions a čtyři skladby z novinky si můžete poslechnout v přiloženém přehrávači.
03/07/17
Hodnocení
Původně jsem zamýšlel, že se kratochvíle, zvané bodové hodnocení, vzdám. Nepřijde mi to úplně dokonalé a v hlavě mi buší otázka, zda je to na mé úrovni a nebo už pod ní. Jenomže, původně takový osobní blog pro vlastní potřebu IGNIS AETERNVS vlastně není a je dobré dát čtenářům možnost alespoň zhruba si udělat obrázek o tom, jak moc je dobrá, či špatná deska očima autora recenze, takže přece jen orientační stupnici zavádím. Je v podstatě 6 + 1 stupňová a proto ponechává čtenáři celkem slušný rozsah i v rámci jednotlivých bodů. Znám spoustu lidí, kteří nejdřív prozkoumají právě bodování a až na jeho základu si článek přečtou. Pod každou recenzí tak najdete velice pravděpodobně něco z následujícího seznamu:
0% - Totální propadák, není na tom vůbec nic
1 - 20% - Vyloženě špatná nahrávka, ale něco třeba ujde
21 - 40% - Prostě podprůměr
41 - 60% - Průměrná nahrávka, která má svou kvalitu
61 - 80% - Zpozorněte, měla by stát za poslech81 - 100% - Velmi kvalitní nahrávka, doporučuji nevynechat
Arcidílo! - kde běžná stupnice nestačí
Většinu si ale vydedukujete z textu. Je potřeba vnímat jemné nuance plamenů.
Wardruna - Runaljod - Ragnarök
Stmívá se. Ptáci ztichli. Jak by se sama příroda dovtípila, že se blíží cos nevyhnutelného, hranice všeho, kde něco skončí a něco nového začne. Lidé se stáhli do svých příbytků, louče dohasínají a tichá hudba v pochodovém rytmu následuje přírodní cestu k obrození... co přijde, nikdo netuší. Tak jak z malých semínek vzrostly statné stromy, i ten nejstatnější - Yggdrasil dospěje někam, odkud není návratu... všichni zahynou, aby mohlo nejvyšší zasadit nové sémě. Je jedno, zda to bude tak, jak hovoří legendy... Ragnarök se blíží...
Když Einar Selvik, tehdy ještě pod tajuplným nickem Kvitrafn vysnil si Runaljod jako oslavu a poctu tradicím rodného Norska, věděl, že půjde o ságu o třech dějstvích. Zvolil k tomu jednak pozoruhodnou kombinaci tradičních nástrojů, meditační a šamanskou hudbu, která funguje a v neposlední řadě prazvláštní řazení starých run. Nedrží se totiž abecedního pořádku a nejde ani po jednotlivých liniích, jen zprostředkovává významy jednotlivých dílků futharku. S jistotou ale můžeme říct, že vytvořil novodobý fenomén, který vstoupil na půdu Midgardu jako Thórův blesk z čistého nebe. O rozsahu a dosahu, které v současnosti WARDRUNA má, myslím, ale Einar vůbec netušil a nejspíš o něm ani nesnil.
Poslední díl se celý ubírá jasným směrem, pravda občas s nějakým výkyvem na obě strany. Kdybych měl jmenovat jasné směřování k bodu obnovy, asi bych jako hlavní pilíře vybral dvě zásadní věci. Tou první je pochodové, místy až nudné strojově nastavené tempo. Toť také hlavní důvod opožděnosti téhle recenze. Prvních pár poslechů bavilo, časem jsem ale dospěl k poznání, že je vše takové podobné. Kdybych tedy psal recenzi v tu dobu, napsal bych něco o tom, že po slibné úvodní "Týr" se propadám do nudy a šedi, přesně tak, jak je ztvárněna na přebalu desky. Zbude jen popel a prach! Druhým pilířem je totiž jakási vše objímající temnota ve vyznění desky, která výrazně snižuje proniknutelnost oběma směry. Tedy hudbě a především jení meditativní složce k uchu posluchače, a nejinak i posluchači skrze hudbu proniknout do svého nitra a uvolnit se tak, že není možné vykonávat kromě poslechu jakoukoliv jinou činnost, než zůstat v opojení jistého tajemna a krásy. Tyto dva základní pilíře pak rozhodly o tom, že se "Runaljod - Ragnarök" nestane mou nej deskou roku 2016.
Nevím přesně, kdy nastal jakýsi obrat ve vnímání, zřejmě někdy kolem svátku "Yule", kdy se mi naskytla možnost obracet hned dvě desky po sobě. Když jsem tak činil možná popáté v řadě, uvědomil jsem si, že při oněch "nudných" skladbách se mé tělo pomalu pohupuje do rytmu, aniž bych to nějak vědomě ovládal. V temnotě najednou vidím světélko meditačně-šamanského vlivu na organismus. Jen tentokráte bylo pěkně ukryté pod závojem tmy, zatímco dříve fungovalo prakticky okamžitě, zvlášť v případě "Yggdrasil". Je to možná s podivem, ale začal jsem si užívat každý tón i skladeb o kterých jsem zpočátku velmi pochyboval. Nejspíš se mi podařilo proniknout skrze kůru na povrchu k míze i v případě "Urur" a obou částí "MannaR" (i když ty pro mě zůstávají i nadále nejhlušším místem celé desky). Velmi k tomu přispívá práce s vokály, řekl bych že možná nejlepší v dějinách WARDRUNY. Překrásně vyznívají hlasy v "Isa" a největší podíl na tom má zřejmě vrstvení sborů a přenádherný hlas Lindy Fay-Hella. Někomu může chybět typická barva Gaahlova hlasu, která měla a má v celé sáze svůj význam, ale řekl bych, že zde není nenahraditelná. Einar zvolil jinou, velmi jemnou nuanci a tou je dětský sbor. Pravda o plnohodnotné náhradě se zde mluvit nedá, ovšem pro celkové vyznění "Ragnarök" je nepostradatelným prvkem, stejně jako Gaahlovo hrdlo v časech minulých.
Dětský sbor dominuje právě na druhé desce, ale ještě předtím je potřeba projít cestou "Raido". Nestává se často, aby skupina nasadila jako pilotní tu úplně nejlepší skladbu. V případě "Raido" tomu tak ale bylo. Tahle skladba má neuvěřitelně silnou a přitom celkem ponurou atmosféru, celkově však dává jakousi naději. Koeficient závislosti má obrovský a zaryla se mi do srdce takovým způsobem, že i kdyby zbytek desky stál za nic, vzal bych nahrávku díky tomuto skvostu na milost. Jen je trochu zvláštní, vyzdvihovat v kontextu celé tvorby WARDRUNY jeden kus. Tyhle skladby najdeme na všech částech "Runaljod", ale nikdy předtím bych mě ani nenapadlo je vyzdvihovat nad ostatní. Zřejmě to o něčem svědčí, a sice o tom, že "Runaljod - Ragnarök" nebude tak silná, jako její předchůdkyně. Stejně jsem si ale její druhou desku neskutečně oblíbil, přes "Odal", kde náramně z temnoty bubnů vystupuje právě dětský sbor doplňovaný dalšími vokály a refrén se stává opravdu nevšedním zážitkem, protože rozeznívá každou strunu mého těla, přes další výbornou "Wunjo", jež si jen pramálo zadá s vychválenou "Raidó" až po závěrečnou "Runaljod", ze které mě zebe kažý úd mého těla, neboť je nejtemnějším kusem celé výpravné ságy a s klidem by snesla pojmenování...
Setmělo se, Ragnarök nastal...
"Ragnarök" možná není tak silná jako její předchůdkyně, ale je velmi kvalitní tečkou celé ságy "Runaljod", přesně jak Einar zamýšlel. Co nevěděl je, že se z něj stane vyhledávaný skladatel filmové hudby a z jeho WARDRUNY komerční značka, která se hodně dobře prodává. Zajímalo by mě, zda projekt bude chvíli žít na téhle bázi - koncertovat, prodávat se, až o něj přestane být zájem a pak prostě zanikne stejně jako všechny věci kolem. Je možné, že Einar zpracuje nějaké další téma pod hlavičkou WARDRUNA. Otázek by byla spousta, ale co na tom. Naše osudy jsou dané, tak proč mít strach z budoucnosti.
Národnost: Norsko
Rok vydání: 2016
Médium: DLP
Seznam skladeb:
1. Tyr - 2. UruR - 3. Isa - 4. MannaR - Drivande - 5. MannaR - Liv - 6. Raido - 7. Pertho - 8. Odal - 9. Wunjo - 10. Runaljod
Label: By Norse Music
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)